Мазур М. В. Проєкт закону про внесення змін до КПК України щодо провадження in absentia (порівняльна таблиця)

Обґрунтування

На сьогодні чинний КПК дозволяє здійснювати кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого і хоча це само по собі не суперечить статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, недосконалість процесуальних норм створює надзвичайно високі ризики того, що постановлені зараз сотні, а в найближчій перспективі можливо і тисячі, вироків щодо осіб, які вчинили різні злочини, у тому числі воєнні, через роки або навіть десятиліття стануть предметом перевірки з боку Європейського суду з прав людини та приводом для виплат сотень тисяч євро компенсацій заочно засудженим особам, які ніколи не відбували покарання. Яскравою ілюстрацією цього ризику є справа «Санадер проти Хорватії», де заявник, який у 1999 році був заочно засуджений хорватським судом за розстріл військовополонених у 1991 році, ніколи не відбував покарання, але у 2015 року за рішенням ЄСПЛ отримав 4000 євро компенсації моральної шкоди і 2500 євро компенсації процесуальних витрат.

Оскільки особи, які не були належним чином повідомлені про розгляд справи, мають право на новий розгляд або перегляд вироку, постановленого за його відсутності, по суті, протягом невизначеного періоду часу, то і скарги до ЄСПЛ на ці вироки потенційно можуть надходити протягом кількох десятиліть після їх ухвалення.

Відповідно до практики ЄСПЛ, кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого не суперечитиме статті 6 Конвенції в двох випадках:

1) якщо було однозначно встановлено, що обвинувачений відмовився від права брати участь у розгляді (у тому числі, якщо обвинувачений не з’явився, але надав мандат адвокату представляти його інтереси в суді)

АБО

2) якщо таку відмову не було встановлено в однозначний спосіб, але засудженому в подальшому була забезпечена можливість ініціювати новий розгляд або перегляд справи.

Іншими словами, хоча провадження за відсутності обвинуваченого, як правило, вимагає доведення відмови особи від її права захищати себе в суді, ЄСПЛ не говорить, що таке провадження автоматично порушуватиме статтю 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у ситуації, коли це неможливо довести або коли об’єктивно неможливо повідомити підозрюваного обвинуваченого про судовий розгляд. Однак у такому разі особа повинна мати гарантоване право на новий розгляд або перегляд справи навіть через багато років. Це два альтернативних сценарії, тому особа, яка була належним чином повідомлена про розгляд і щодо якої існують однозначні докази її відмови від права брати участь у судовому розгляді, не матиме права на новий розгляд чи перегляд поза звичайними строками оскарження.

Якщо говорити про відмову обвинуваченого від права брати участь у судовому розгляді, то вона повинна відповідати кільком вимогам:

  • така відмова має бути встановлена в однозначний («недвозначний») спосіб і цій вимозі не відповідатиме ситуація, коли факт обізнаності особи про її кримінальне переслідування і факт її ухилення від слідства презюмується, а не доводиться переконливими об’єктивними доказами;
  • національні органи влади мають проявити належну старанність у спробах повідомити особу про судовий розгляд і забезпеченні її участі;
  • відмова може бути прямою (явною) або непрямою (неявною – коли обвинувачений своїми діями або бездіяльністю демонструє небажання скористатися своїм правом на участь у судовому розгляді, наприклад, ухиляючись від правосуддя);
  • відмова має відповідати критерію «усвідомленої та розумної» відмови, тобто особа має передбачати наслідки відмови від права на участь у судовому розгляді, зокрема, у вигляді можливості її засудження за її відсутності.

Що стосується нового розгляду або перегляду, то ЄСПЛ вважає, що це є предметом національного розсуду. Іншими словами, допустимі обидва варіанти: і новий розгляд судом першої інстанції, і перегляд в апеляційній інстанції з умовою, що такий перегляд відбувається як з питань права, так і з питань фактів.

Застосовні міжнародні стандарти, які демонструють наведені вище тези:

Sanader v. Crotia (ЄСПЛ, no. 66408/12, 12.02.2015, § 68, 72):

«Хоча провадження, яке відбувається за відсутності обвинуваченого, саме по собі не є несумісним зі статтею 6 Конвенції, тим не менш, безсумнівно, має місце відмова в правосудді, коли особа, засуджена заочно, згодом не може отримати від суду новий розгляд по суті обвинувачення як щодо права, так і щодо факту, якщо не було однозначно встановлено, що вона відмовилася від свого права з’явитися до суду і захищати себе».

«Ні буква, ні дух статті 6 Конвенції не перешкоджають особі відмовитися за власним бажанням, прямо чи мовчазно, від свого права на гарантії справедливого судового розгляду… Однак для того, щоб бути ефективною для цілей Конвенції, відмова від права на участь у судовому розгляді повинна бути встановлена в однозначний спосіб і супроводжуватися мінімальними гарантіями, співмірними з її важливістю… Крім того, воно не повинно суперечити жодному важливому суспільному інтересу…»

Colozza v. Italy (ЄСПЛ, no. 9024/80, 12/02/1985, § 28):

«…якщо особу, обвинувачену у вчиненні кримінального правопорушення, не було повідомлено особисто, з її статусу “втікача”, який ґрунтується на презумпції, що не має достатнього фактичного підґрунтя, не можна робити висновок, що вона відмовилася від свого права з’явитися на судовий розгляд і захищати себе…».

Medenica проти Швейцарії (ЄСПЛ, 2001, § 54):

«Національні суди повинні проявляти належну ретельність у забезпеченні присутності обвинуваченого шляхом належного виклику (Colozza проти Італії, 1985, § 32; M.T.B. проти Туреччини, 2018, §§ 49-53) і повинні вживати заходів для запобігання його невиправданій відсутності на слуханні».

Sejdovic v. Italy [ВП] (ЄСПЛ, no. 56581/00, 01.03.2006, § 87, 88):

«…до того, як можна стверджувати, що обвинувачений своєю поведінкою неявно відмовився від важливого права, передбаченого статтею 6 Конвенції, необхідно довести, що він міг розумно передбачити наслідки своєї поведінки … Крім того, на особу, обвинувачену у вчиненні кримінального правопорушення, не повинен покладатися тягар доведення того, що вона не намагалася ухилитися від правосуддя або що її відсутність була зумовлена форс-мажорними обставинами… У той же час, національні органи влади мають право оцінити, чи вказав обвинувачений поважну причину своєї відсутності і чи є в матеріалах справи щось, що дає підстави вважати, що він був відсутній з причин, які не залежали від нього…).».

Sanader v. Crotia (ЄСПЛ, no. 66408/12, 12.02.2015, § 87):

«…не може бути й мови про те, щоб обвинувачений був зобов’язаний здатися під варту для забезпечення права на повторний розгляд справи в умовах, що відповідають статті 6 Конвенції …).».

Директива (ЄС) 2016/343 Європейського парламенту та Ради від 9 березня 2016 року про посилення певних аспектів презумпції невинуватості та права бути присутнім під час судового розгляду у кримінальному провадженні:

«Стаття 8

Право бути присутнім під час судового розгляду

1. Держави-члени забезпечують підозрюваним та обвинуваченим особам право бути присутніми під час судового розгляду їхніх справ.

2. Держави-члени можуть передбачити, що судовий розгляд, який може призвести до прийняття рішення про винуватість або невинуватість підозрюваного або обвинуваченого, може бути проведений за його відсутності, за умови, що

(a) підозрюваний або обвинувачений був своєчасно поінформований про судовий розгляд і про наслідки неявки; або

(b) підозрюваний, обвинувачений, будучи повідомленим про судовий розгляд, має захисника за призначенням, який був запрошений або самим підозрюваним, обвинуваченим, або державою.

3. Рішення, прийняте відповідно до частини 2, може бути виконане проти відповідної особи.

4. Якщо держави-члени передбачають можливість проведення судового розгляду за відсутності підозрюваного або обвинуваченого, але виконати умови, викладені в частині 2 цієї статті, неможливо через те, що місцезнаходження підозрюваного або обвинуваченого не вдається встановити, незважаючи на вжиті розумні зусилля, держави-члени дозволити, щоб рішення все-таки було ухвалене й підлягало виконанню. У такому випадку держави-члени забезпечують, щоб підозрювані або обвинувачені особи були поінформовані про рішення, зокрема, під час їхнього затримання, а також про можливість оскаржити це рішення і про право на новий судовий розгляд або на інший засіб правового захисту відповідно до статті 9.

5. Ця стаття не завдає шкоди національним правилам, які передбачають, що суддя або компетентний суд може тимчасово усунути підозрюваного або обвинуваченого від участі в судовому розгляді, якщо це необхідно в інтересах забезпечення належного ведення кримінального провадження, за умови дотримання прав захисту.

6. Ця стаття не завдає шкоди національним правилам, які передбачають здійснення провадження або окремих його стадій у письмовій формі, за умови, що це відповідає праву на справедливий судовий розгляд.

Стаття 9

Право на новий судовий розгляд

Держави-члени забезпечують, щоб підозрювані або обвинувачені особи, які не були присутні на судовому розгляді, якщо умови, викладені в статті 8(2), не були дотримані, мали право на новий судовий розгляд або на інший засіб правового захисту, який дозволяє по-новому розглянути справу по суті, в тому числі дослідити нові докази, і який може призвести до зміни первісного рішення. У зв’язку з цим, держави-члени забезпечують підозрюваним і обвинуваченим особам право бути присутніми, ефективно брати участь у судовому розгляді відповідно до процедур, передбачених національним законодавством, і користуватися правами захисту.»

Рамкове рішення Ради ЄС 2009/299/JHA від 26 лютого 2009 року про внесення змін до Рамкових рішень 2002/584/JHA, 2005/214/JHA, 2006/783/JHA, 2008/909/JHA та 2008/947/JHA, тим самим посилюючи процесуальні права осіб та сприяючи застосуванню принципу взаємного визнання до рішень, винесених за відсутності відповідної особи на судовому розгляді:

  • містить аналогічні і детальні вимоги щодо змісту європейського ордера на арешт, виданого з метою виконання покарання у вигляді позбавлення волі або постанови про тримання під вартою.

Ключові проблеми чинного КПК:

  • дещо заплутані та суперечливі положення (наприклад, в одних нормах йдеться, що сторона обвинувачення має довести ухилення особи від правосуддя, а в інших каже не про ухилення, а про «перебування» на тимчасово окупованій території тощо, а також зазначається, що після публікації в ЗМІ і на сайті Офісу Генерального прокурора чи суду підозрюваний, обвинувачений «вважається повідомленим») сприяють поширенню хибної практики, коли факт ухилення особи від слідства і суду презюмується з самого лише факту її перебування на тимчасово окупованій території або на території держави-агресора, а факт обізнаності про кримінальне переслідування – лише з факту публікації у ЗМІ і на сайтах Офісу Генерального прокурора чи суду (це при тому, що зазначені ресурси є надзвичайно незручними для пошуку інформації, навіть якщо особа спробує це зробити; на додаток, багато оголошень для російських військових робиться виключно українською мовою);
  • такі положення КПК стимулюють формальний підхід правоохоронних органів до доведення факту «ухилення» і факту повідомлення підозрюваного, обвинуваченого про судовий розгляд, що означає або необхідність майже 100-відсоткового перегляду в майбутньому всіх ухвалених заочних вироків, або створює високі ризики численних рішень ЄСПЛ проти України;
  • КПК містить лише одну норму, яка теоретично може забезпечити право на новий розгляд – це ч. 3 ст. 400 КПК, але вона не передбачає «гарантованого» права на перегляд для осіб, які не були належним чином повідомлені про розгляд, а пов’язує можливість поновлення строку на апеляційне оскарження із звичайними нормами про «поважні причини неявки» і чомусь надає ці повноваження суду першої інстанції, замість суду апеляційної інстанції. Відповідно, ця норма не регулює жодних особливостей перегляду, які очевидно потрібно врахувати, особливо з огляду на те, що такий перегляд може відбуватися через багато років.

Мета запропонованих змін – забезпечити відповідність КПК України вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зменшивши потенційні ризики отримати велику кількість негативних рішень ЄСПЛ щодо України протягом наступних десятиліть, а також вимогам права ЄС, забезпечивши можливість виконання українських вироків, ухвалених in absentia, у країнах ЄС.

Ключові завдання законопроєкту:

  • чітко розмежувати два допустимі сценарії, які є однаково допустимими, (1) коли однозначно доведено, що підозрюваний, обвинувачений відмовився від права на участь у судовому розгляді, і (2) коли це не доведено, але засудженому гарантовано право на перегляд вироку, ухваленого за його відсутності;
  • створити модель ефективного повідомлення підозрюваного, обвинуваченого про здійснення щодо нього спеціального кримінального провадження, яка, з одного боку, сприятиме тому, щоб якомога більша частина вироків ухвалювалися за «сценарієм відмови обвинуваченого від участі» (що забезпечить остаточність вироку і виключатиме необхідність його перегляду в подальшому), не накладаючи при цьому на правоохоронні органи та суди надмірного тягаря щодо «належного» повідомлення про кожне судове засідання, кожну процесуальну дію тощо, та з іншого боку, не виключатиме можливість другого сценарію, коли повідомити підозрюваного, обвинуваченого об’єктивно неможливо;
  • уточнити та деталізувати особливості спеціального судового провадження та врегулювати питання перегляду (після засудження за «другим сценарієм»).

Ключові ідеї, закладені в проєкт:

  1. Запропонована модель ефективного повідомлення:
    – передбачає необхідність вжиття всіх доступних, розумних і ефективних заходів для того, щоб щонайменше один протягом спеціального досудового розслідування та/або спеціального судового розгляду повідомити особу про здійснення стосовно нього кримінального провадження і можливість ухвалення вироку за його відсутності, якщо він не з’явиться;
    – хоча такі заходи мають вживатися допоки особу не буде повідомлено щонайменше один раз, це не означає, що вони мають вживатися перед кожним судовим засіданням чи перед кожною процесуальною дією тощо;
    – «належне» повідомлення обов’язково має включати інформацію про зміст підозри/обвинувачення (в залежності від стадії, коли це відбувається), а також роз’яснення особливостей провадження in absentia (з обов’язковою вказівкою, що про всі наступні судові засідання, процесуальні дії, рішення особа може дізнатися на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників судових проваджень) та роз’яснення прав підозрюваного, обвинуваченого, засудженого в межах цієї процедури (після такого повідомлення будуть всі підстави стверджувати, що особа знає про її кримінальне переслідування, знає про наслідки її неявки у вигляді можливості її засудження за її відсутності, знає про можливість отримувати актуальну інформацію про подальший хід кримінального провадження і всі судові засідання в одному доступному місці тощо);
    – якщо вжиті заходи, попри всі докладені розумні зусилля, не дозволили отримати докази, які «недвозначно» доводять відмову особу від свого права на участь у судовому розгляді, сторона обвинувачення також може збирати докази того, що він знає її кримінальне переслідування з інших джерел або вживає заходи, які свідчать про те, що він активно уникає від отримання «повідомлення» та/або ухиляється від правосуддя. У сукупністю з функціонуванням Єдиного порталу повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень, який забезпечуватиме легкодоступний і зрозумілий спосіб отримання інформації про хід кримінального провадження, це може бути підставою для твердження, що особа не просто відмовилася від права на участь у провадженні, але зробила це «інформовано», знаючи про зміст висунутої підозри та розуміючи наслідки своєї відмови;
  2. Задля того, щоб якомога більша частина вироків була ухвалена за «сценарієм відмови від права на судовий розгляд», який не передбачає права на подальше оскарження поза звичайними строками оскарження, запропоновані зміни стимулюють сторону обвинувачення вживати всі доступні, розумні та ефективні заходи для того, щоб щонайменше один протягом спеціального досудового розслідування та/або спеціального судового розгляду повідомити особу про здійснення стосовно нього кримінального провадження і можливість ухвалення вироку за його відсутності, якщо він не з’явиться. Водночас запропоновані зміни не виключають можливості кримінального провадження in absentia і в тих ситуаціях, коли ці заходи не призвели до очікуваного результату, але в такому разі у вироку суду має бути чітко зазначено про це, що дозволить зменшити ризик невиправданої відмови засудженому в праві на перегляд вироку поза звичайними строками оскарження;
  3. При підготовці законопроєкту обрано варіант апеляційного перегляду, а не нового розгляду кримінального провадження. Передбачено, що лише особа, стосовно якої немає однозначних доказів її відмови від участі в судовому розгляді, (або її захисник за її прямим дорученням) має гарантоване право на апеляційне оскарження вироку суду першої інстанції поза звичайними строками оскарження і незалежно від того, чи переглядався вирок в апеляційному та касаційному порядку раніше за скаргами інших учасників. Врегульовано можливий сценарій, коли виправдувальний або обвинувальний вирок раніше вже було скасовано вироком апеляційного суду – у такому разі передбачено право особи подати клопотання про повторний розгляд апеляційної скарги прокурора, потерпілого, на підставі якої здійснювався попередній апеляційний розгляд, за результатами якого апеляційний суд ухвалив свій вирок;
  4. Оскільки ЄСПЛ розглядає участь особи в судовому розгляді саме як право, а не як обов’язок особи, запропоновано передбачити можливість участь підозрюваного, обвинуваченого в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів, але форма такої участі не повинна давати обвинуваченому широкі можливості для зловживання (оскільки держава не здатна забезпечити участь особи в розгляді примусово або перевірити «поважність» причин неявки тощо). Подібний підхід уже було застосовано судами всіх інстанцій у справі Януковича;
  5. Врегульовано інші питання й деталі, наприклад:
    – можливість здійснення спеціального кримінального провадження не тільки в разі обміну військовополоненого, але в разі звільнення і репатріації військовополоненого після завершення активних бойових дій;
    – особливості зберігання та дослідження доказів у разі явки обвинуваченого або в разі перегляду вироку через багато років;
    – захист персональної інформації потерпілих і свідків, а також іншої інформації, захищеної законом, під час публікації повідомлень на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінального провадження;
    – уточнено підстави і порядок виконання вироків судів іноземних держав, ухвалених in absentia;
    – тощо.

Створення Єдиного порталу повідомлень і викликів учасників кримінального провадження є одним з ключових і принципово важливих елементів законопроєкту, оскільки він забезпечуватиме легкий і доступний спосіб для підозрюваного і обвинуваченого отримати інформацію про його кримінальне переслідування, про зміст підозри/обвинувачення, про його права, про дати судових засідань тощо. У такому разі для «недвозначного» доведення відмови особи від права на участь у судовому розгляді, достатньо буде:

– хоча б одного разу повідомити особу про здійснення стосовно нього кримінального провадження і про можливість отримувати наступні повідомлення, адресовані йому через цей Портал або

– довести, що підозрюваний, обвинувачений однозначно знає про його кримінальне переслідування, хоча і не отримував повідомлення, а отже у нього був доступний, простий і ефективний спосіб отримати всю необхідну інформацію щодо цього кримінального провадження стосовно нього (особливо, якщо це громадянин України).

Для кращої візуалізації я створив демо-версію цього Порталу (оскільки це демо-версія, не всі функції робочі, але інтерфейс Порталу вже перекладений на англійську, російську і корейську мови, а також автоматично відображає Пам’ятку про особливості процедури in absentia). Зараз доступна лише головна сторінка, але за задумом по кліку на відповідне повідомлення має відкриватися повний текст такого повідомлення мовою обраного інтерфейсу, а по кліку на номер провадження, повинні відкриватися всі повідомлення і виклики в межах провадження, по кліку на ім’я – всі повідомлення і виклики щодо цієї особи в межах провадження тощо.

Цю демо-версію порталу можна порівняти з тим, як зараз публікуються повідомлення і виклики на сайті Офісу Генерального прокурора і Урядового кур’єра (не дуже зрічно і доступно, чи не так?). На відміну від цього, на сайтах судів такі повідомлення і виклики зазвичай публікуються в текстовому форматі, але, на відміну від названих сайтів, щоб прочитати таке повідомлення, адресату потрібно знати, на сайті якого суду його потрібно шукати.

Таблиця змін

 

 

Чинна редакція КПК

Запропонована редакція

Стаття 42. Підозрюваний, обвинувачений

<…>

8. Підозрюваному, обвинуваченому вручається пам’ятка про його процесуальні права та обов’язки одночасно з їх повідомленням особою, яка здійснює таке повідомлення.

Стаття 42. Підозрюваний, обвинувачений

<…>

8. Підозрюваному, обвинуваченому вручається пам’ятка про його процесуальні права та обов’язки одночасно з їх повідомленням особою, яка здійснює таке повідомлення.

9. Підозрюваному, обвинуваченому у вчиненні кримінальних правопорушень, щодо яких може здійснюватися спеціальне досудове розслідування або спеціальний судовий розгляд також вручається пам’ятка про наслідки ухилення від слідства і суду, особливості кримінального провадження in absentia та права підозрюваного, обвинуваченого, засудженого в межах цієї процедури.

 

Стаття 135. Порядок здійснення виклику в кримінальному провадженні

1. Особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.

У разі якщо особа подала письмову заяву про здійснення виклику в конкретному кримінальному провадженні з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи та/або її окремої підсистеми (модуля), то за наявності технічної можливості така особа викликається шляхом надсилання їй текстових повідомлень у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи.

2. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім’ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.

3. Особа, що перебуває під вартою, викликається через адміністрацію місця ув’язнення.

4. Повістка про виклик неповнолітньої особи, як правило, вручається її батьку, матері, усиновлювачу або законному представнику. Інший порядок вручення повістки допускається лише у випадку, якщо це обумовлюється обставинами кримінального провадження.

5. Повістка про виклик обмежено дієздатної особи вручається її піклувальнику.

6. Повістка про виклик вручається особі працівником органу зв’язку, працівником правоохоронного органу, слідчим, прокурором, а також секретарем судового засідання, якщо таке вручення здійснюється в приміщенні суду.

7. Повістка про виклик особи, яка проживає за кордоном, вручається згідно з міжнародним договором про правову допомогу, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, а за відсутності такого – за допомогою дипломатичного (консульського) представництва.

8. Повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першоюдругоючетвертою – сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

9. Особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом не пізніше ніж за три дні до дня, коли вона зобов’язана прибути за викликом. У випадку встановлення цим Кодексом строків здійснення процесуальних дій, які не дозволяють здійснити виклик у зазначений строк, особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом якнайшвидше, але в будь-якому разі з наданням їй необхідного часу для підготовки та прибуття за викликом.

 

Стаття 135. Порядок здійснення виклику в кримінальному провадженні

1. Особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.

У разі якщо особа подала письмову заяву про здійснення виклику в конкретному кримінальному провадженні з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи та/або її окремої підсистеми (модуля), то за наявності технічної можливості така особа викликається шляхом надсилання їй текстових повідомлень у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи.

2. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім’ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.

3. Особа, що перебуває під вартою, викликається через адміністрацію місця ув’язнення.

4. Повістка про виклик неповнолітньої особи, як правило, вручається її батьку, матері, усиновлювачу або законному представнику. Інший порядок вручення повістки допускається лише у випадку, якщо це обумовлюється обставинами кримінального провадження.

5. Повістка про виклик обмежено дієздатної особи вручається її піклувальнику.

6. Повістка про виклик вручається особі працівником органу зв’язку, працівником правоохоронного органу, слідчим, прокурором, а також секретарем судового засідання, якщо таке вручення здійснюється в приміщенні суду.

7. Повістка про виклик особи, яка проживає за кордоном, вручається згідно з міжнародним договором про правову допомогу, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, а за відсутності такого – за допомогою дипломатичного (консульського) представництва.

8. Повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першоюдругоючетвертою – сьомою цієї статті, публікується на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень без зазначення адреси цієї особи.

У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).

9. Особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом не пізніше ніж за три дні до дня, коли вона зобов’язана прибути за викликом. У випадку встановлення цим Кодексом строків здійснення процесуальних дій, які не дозволяють здійснити виклик у зазначений строк, особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом якнайшвидше, але в будь-якому разі з наданням їй необхідного часу для підготовки та прибуття за викликом.

 

Стаття 136. Підтвердження отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом

1. Належним підтвердженням отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом є розпис особи про отримання повістки, в тому числі на поштовому повідомленні, відеозапис вручення особі повістки, будь-які інші дані, які підтверджують факт вручення особі повістки про виклик або ознайомлення з її змістом.

У разі якщо особа подала письмову заяву на одержання повісток про виклик у конкретному кримінальному провадженні з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи та/або її окремої підсистеми (модуля), днем вручення повістки про виклик до слідчого судді, суду є день отримання судом повідомлення про доставлення повістки про виклик до слідчого судді, суду на офіційну електронну адресу особи.

2. Якщо особа попередньо повідомила слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про адресу своєї електронної пошти, надіслана на таку адресу повістка про виклик вважається отриманою у випадку підтвердження її отримання особою відповідним листом електронної пошти.

 

Стаття 136. Підтвердження отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом

1. Належним підтвердженням отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом є розпис особи про отримання повістки, в тому числі на поштовому повідомленні, відеозапис вручення особі повістки, будь-які інші дані, які підтверджують факт вручення особі повістки про виклик або ознайомлення з її змістом.

У разі якщо особа подала письмову заяву на одержання повісток про виклик у конкретному кримінальному провадженні з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи та/або її окремої підсистеми (модуля), днем вручення повістки про виклик до слідчого судді, суду є день отримання судом повідомлення про доставлення повістки про виклик до слідчого судді, суду на офіційну електронну адресу особи.

2. Якщо особа попередньо повідомила слідчого, прокурора, слідчого суддю, суд про адресу своєї електронної пошти, надіслана на таку адресу повістка про виклик вважається отриманою, якщо протягом 24 годин із моменту її відправлення на вказану адресу електронної пошти не надійшло системного звіту про недоставку, сформованого поштовим сервером.

 

Стаття 139. Наслідки неприбуття на виклик

5. Ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Стаття 139. Наслідки неприбуття на виклик

5. Ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у передбачених цим Кодексом випадках є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Стаття 225. Допит під час досудового розслідування в судовому засіданні

1. У виняткових випадках, пов’язаних із необхідністю отримання показань під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоров’я особи, її тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливити її допит в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, сторона кримінального провадження, представник юридичної особи, стосовно якої здійснюється провадження, мають право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит такої особи в судовому засіданні, в тому числі одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб. У цьому випадку допит здійснюється у судовому засіданні в місці розташування суду або перебування хворої особи в присутності сторін кримінального провадження з дотриманням правил проведення допиту під час судового розгляду.

У порядку, визначеному цієї статтею, може бути допитаний свідок, потерпілий, а також особа, стосовно якої уповноваженим органом прийнято рішення про обмін як військовополоненого.

Неприбуття сторони, що була належним чином повідомлена про місце та час проведення судового засідання, для участі в допиті особи за клопотанням протилежної сторони не перешкоджає проведенню такого допиту в судовому засіданні.

Допит особи згідно з положеннями цієї статті може бути також проведений за відсутності сторони захисту, якщо на момент його проведення жодній особі не повідомлено про підозру у цьому кримінальному провадженні.

2. Для допиту тяжко хворої особи під час досудового розслідування може бути проведено виїзне судове засідання.

<…>

Стаття 225. Допит під час досудового розслідування в судовому засіданні

1. У виняткових випадках, пов’язаних із необхідністю отримання показань під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоров’я особи, її тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливити її допит в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, сторона кримінального провадження, представник юридичної особи, стосовно якої здійснюється провадження, мають право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит такої особи в судовому засіданні, в тому числі одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб. У цьому випадку допит здійснюється у судовому засіданні в місці розташування суду або перебування хворої особи в присутності сторін кримінального провадження з дотриманням правил проведення допиту під час судового розгляду.

У порядку, визначеному цієї статтею, може бути допитаний свідок, потерпілий, а також особа, стосовно якої здійснюється спеціальне досудове розслідування або стосовно якої уповноваженим органом прийнято рішення про обмін чи репатріацію як військовополоненого.

Неприбуття сторони, що була належним чином повідомлена про місце та час проведення судового засідання, для участі в допиті особи за клопотанням протилежної сторони не перешкоджає проведенню такого допиту в судовому засіданні.

Допит особи згідно з положеннями цієї статті може бути також проведений за відсутності сторони захисту, якщо на момент його проведення жодній особі не повідомлено про підозру у цьому кримінальному провадженні.

2. Для допиту тяжко хворої особи під час досудового розслідування може бути проведено виїзне судове засідання.

Допит підозрюваного, стосовно якого здійснюється спеціальне досудове розслідування, може проводитися у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.

<…>

 

Глава 24-1
ОСОБЛИВОСТІ СПЕЦІАЛЬНОГО ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ

Стаття 297-1. Загальні положення спеціального досудового розслідування

1. Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

2. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою – п’ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 442-1, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, вчиненого підозрюваним, стосовно якого уповноваженим органом прийнято рішення про передачу його для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

3. Якщо у кримінальному провадженні повідомлено про підозру декільком особам, слідчий, прокурор вправі звернутися до слідчого судді із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування лише стосовно тих підозрюваних, щодо яких наявні передбачені частиною другою цієї статті підстави, а стосовно інших підозрюваних подальше досудове розслідування у цьому самому кримінальному провадженні здійснюватиметься згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

Глава 24-1
ОСОБЛИВОСТІ СПЕЦІАЛЬНОГО ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ

Стаття 297-1. Загальні положення спеціального досудового розслідування

1. Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

2. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою – п’ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 442-1, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який перебуває чи переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, вчиненого підозрюваним, стосовно якого уповноваженим органом прийнято рішення про передачу його для обміну або звільнення і репатріацію як військовополоненого та такий обмін чи репатріація відбулися.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які перебувають чи переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

3. Якщо у кримінальному провадженні повідомлено про підозру декільком особам, слідчий, прокурор вправі звернутися до слідчого судді із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування лише стосовно тих підозрюваних, щодо яких наявні передбачені частиною другою цієї статті підстави, а стосовно інших підозрюваних подальше досудове розслідування у цьому самому кримінальному провадженні здійснюватиметься згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

Стаття 297-2. Клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування

1. З клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.

2. У клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, передбачених цим Кодексом, крім передбачених абзацом другим частини другої статті 297-1 цього Кодексу, зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв’язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини;

4) відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук;

5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності;

6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

3. У клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування з підстави, передбаченої абзацом другим частини другої статті 297-1 цього Кодексу, зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв’язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на такі обставини;

4) матеріали, що підтверджують прийняття уповноваженим органом рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та факт обміну;

5) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

Стаття 297-2. Клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування

1. З клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.

2. У клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв’язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини;

4) відомості, які свідчать про існування підстав для здійснення спеціального досудового розслідування, передбачених частиною другою статті 297-1 цього Кодексу;

5) детальний виклад заходів, вжитих стороною обвинувачення на виконання вимог статті 297-8 цього Кодексу, а також їх результатів;

6) відомості щодо дати та змісту публікації або публікацій на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень інформації про це клопотання та оголошену підозру (якщо підозра раніше не була вручена підозрюваному особисто);

7) виклад обґрунтування, що:

а) вжиті стороною обвинувачення заходи та/або інші докази та обставини недвозначно доводять, що підозрюваний знає про здійснення стосовно нього кримінального провадження, але свідомо ухиляється від явки до органів слідства та суду, або

б) інтереси правосуддя вимагають здійснення спеціального досудового розслідування попри те, що стороні обвинувачення не вдалося отримати переконливі докази, які недвозначно підтверджують обізнаність підозрюваного про здійснення стосовно нього кримінального провадження та його ухилення від слідства і суду, не дивлячись на всі вжиті доступні й розумні заходи, передбачені статті 297-8 цього Кодексу;

8) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

(частина третя виключена)

Стаття 297-3. Розгляд клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування

1. Клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування розглядається слідчим суддею не пізніше десяти днів з дня його надходження до суду за участі особи, яка подала клопотання, та захисника.

Якщо підозрюваний самостійно не залучив захисника, слідчий суддя зобов’язаний вжити необхідних заходів для залучення захисника.

2. Слідчий суддя, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог статті 297-2 цього Кодексу, повертає його прокурору, слідчому, про що постановляє ухвалу.

3. Під час розгляду клопотання слідчий суддя має право за клопотанням сторін кримінального провадження або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Стаття 297-3. Розгляд клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування

1. Клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування розглядається слідчим суддею не пізніше десяти днів з дня його надходження до суду за участі особи, яка подала клопотання, та захисника.

Якщо підозрюваний самостійно не залучив захисника, слідчий суддя зобов’язаний вжити необхідних заходів для залучення захисника.

2. Слідчий суддя, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог статті 297-2 цього Кодексу, повертає його прокурору, слідчому, про що постановляє ухвалу.

3. Під час розгляду клопотання слідчий суддя має право за клопотанням сторін кримінального провадження або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Стаття 297-4. Вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування

1. Слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.

2. Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов’язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи, щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

3. За наслідками розгляду клопотання слідчий суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає мотиви задоволення або відмови у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Якщо у справі декілька підозрюваних, слідчий суддя постановляє ухвалу лише стосовно тих підозрюваних, щодо яких існують обставини, передбачені частиною другою статті 297-1 цього Кодексу.

Повторне звернення з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді в одному кримінальному провадженні не допускається, крім випадків наявності нових обставин, які підтверджують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та/або уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.

4. Копія ухвали надсилається прокурору, слідчому та захиснику.

5. Якщо підозрюваний, стосовно якого слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, затриманий або добровільно з’явився до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

6. Відомості щодо підозрюваних, стосовно яких слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань і публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Стаття 297-4. Вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування

1. Слідчий суддя надає дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування, якщо слідчий, прокурор обґрунтує його необхідність та доведе існування передбачених цим Кодексом підстав для його проведення.

2. Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов’язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи, щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

Під розгляді питання про те, чи були заходи, вжиті стороною обвинувачення достатніми для забезпечення поінформованості підозрюваного про здійснення щодо неї кримінального провадження та її права в межах процедури in absentia, слідчий суддя оцінює старанність сторони обвинувачення щодо повідомлення підозрюваного про здійснення стосовно нього кримінального провадження, зміст оголошеної підозри, особливості провадження in absentia і права підозрюваного, обвинуваченого, засудженого в межах цієї процедури, старанність підозрюваного щодо отримання такої інформації, а також докази, які підтверджують отримання підозрюваним такої інформації, його обізнаність про кримінальне провадження з інших джерел, вжиття підозрюваним заходів, спрямованих на ухилення від кримінальної відповідальності.

У разі задоволення клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя окремо обґрунтовує наявність однієї з підстав, передбачених пунктом 7 частини другої статті 297-2 цього Кодексу.

3. За наслідками розгляду клопотання слідчий суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає мотиви задоволення або відмови у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Якщо у справі декілька підозрюваних, слідчий суддя постановляє ухвалу лише стосовно тих підозрюваних, щодо яких існують обставини, передбачені частиною другою статті 297-1 цього Кодексу.

У разі відмови слідчим суддею в задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий, прокурор можуть повторно звернутися до слідчого судді з таким клопотання не раніше, ніж через шість місяців. Слідчий, прокурор можуть повторно звернутися до слідчого судді до завершення цього строку, якщо доведуть, що після постановлення попередньої ухвали виникли або були встановлені нові обставини, які здатні істотно вплинути на результат розгляду клопотання. У разі зловживання слідчим, прокурором правом на повторне звернення з клопотання до завершення шестимісячного строку з дня завершення розгляду попереднього клопотання, слідчий суддя може залишити таке клопотання без розгляду.

4. Копія ухвали надсилається прокурору, слідчому та захиснику.

5. Якщо підозрюваний, стосовно якого слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, затриманий або добровільно з’явився до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом. У разі, якщо після цього знову виникли підстави для здійснення спеціального досудового розслідування, слідчий, прокурор можуть звернутися до слідчого судді з відповідним клопотанням.

6. Відомості щодо підозрюваних, стосовно яких слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань і разом з ухвалою публікуються на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень.

Стаття 297-5. Порядок вручення процесуальних документів підозрюваному при здійсненні спеціального досудового розслідування

1. Повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов’язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування у зв’язку з прийняттям уповноваженим органом рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

2. Копії процесуальних документів, що підлягають врученню підозрюваному, надсилаються захиснику.

 

Стаття 297-5. Єдиний портал повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень

1. Офіс Генерального прокурора забезпечує функціонування Єдиного порталу повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень, на якому публікуються повістки про виклик, повідомлення, процесуальні та судові рішення, інші документи та інформація для підозрюваних, обвинувачених, засуджених, щодо яких здійснюється або може здійснюватися кримінальне провадження in absentia, а також для інших учасників кримінального провадження, місцезнаходження яких невідоме або яких неможливо повідомити в інший спосіб.

2. Єдиний портал повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень повинен мати версії інтерфейсу українською та англійською мовами, а також іншими мовами, на яких публікуються відповідні повідомлення та оголошення або мати можливість автоматизованого перекладу інтерфейсу сайту на такі мови.

3. Портал має забезпечувати можливість відображення в прямому та зворотному хронологічному порядку всі повідомлення та оголошення в межах одного кримінального провадження або кількох пов’язаних проваджень щодо однієї особи (якщо вони об’єднувалися або виділялися), а також зручний пошук повідомлень і оголошень, у тому числі за номером кримінального провадження, номером судової справи та/або за повним іменем особи (чи його частиною), що включає ім’я, прізвище, по батькові, інші можливі елементи імені, які характерні для різних культурно-національних традицій, написані в називному відмінку українською мовою та мовою країни громадянства чи проживання особи, іншою мовою, яка використовується в її офіційних документах або якою вона володіє, тощо.

4. Кожне оприлюднене на Єдиному порталі повідомлення (повістка про виклик), адресоване підозрюваному, обвинуваченому чи засудженому, повинно містити повний текст Пам’ятки щодо особливостей провадження in absentia та процесуальних прав підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або чітко помітне та легкодоступне гіперпосилання на зазначену Пам’ятку, подане мовою, якою складено відповідне повідомлення (повістку). Текст Пам’ятки або гіперпосилання на неї можуть відображатися як елементи інтерфейсу Єдиного порталу повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень.

 

Стаття 297-6. Порядок публікації інформації та документів на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень

1. Повістки про виклик підозрюваного, процесуальні та судові рішення, які мають бути надіслані підозрюваному за законом, інші документи чи інформація, адресовані підозрюваному, щодо якого подано клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування або таке розслідування вже відбувається, публікуються на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень мовою, яку розуміє підозрюваний, а також українською мовою.

2. У разі публікації на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень повідомлення про підозру, обвинувального акту чи іншого великого за обсягом документу, така публікація має починатися з короткої інформації про документ та його зміст, а також зазначається, яка версія документа публікується (повна, відредагована, скорочена тощо) з поясненням причин і характеру внесених змін.

3. У випадку, якщо повідомлення про підозру, обвинувальний акт або інший документ мають надмірно великий розмір, допускається публікація короткого викладу цих документів за умови, що суть і ключові аспекти оголошеної підозри, пред’явленого обвинувачення чи іншого документа залишаються достатніми та зрозумілими.

4. У випадку, якщо повідомлення про підозру, обвинувальний акт, судове рішення або інший документ містить персональні дані потерпілих чи свідків, таємну чи іншу інформацію, що охороняється законом, під час публікації документа мають бути вжиті заходи для захисту такої інформації шляхом її заміни псевдонімами, літерними або цифровими позначеннями та/або публікації його скороченої чи відредагованої версії, яка забезпечує належний баланс між збереженням основної суті документа, правом підозрюваного бути детально поінформованим про характер і причини висунутої підозри чи обвинувачення та захистом інформації, що охороняється законом.

5. Слідчий суддя може покласти обов’язок публікації повідомлень, викликів, інших документів чи інформації в порядку, передбаченому цією статтею, на сторону обвинувачення.

 

Стаття 297-7. Інші способи повідомлення підозрюваного, щодо якого здійснюється спеціальне досудове розслідування

1. Повідомлення, повістки про виклик, судові рішення або інші документи, які мають бути вручені підозрюваному, щодо якого подане клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування або таке розслідування вже здійснюється, направляються (вручаються) також його захиснику українською мовою та мовою, якою володіє підозрюваний.

Направлення або вручення зазначених у цій частині повідомлень і документів захиснику, залученому підозрюваним за його вибором, вважається належним способом їх вручення підозрюваному, якщо з вагомих і розумних причин не буде встановлено інше.

2. У разі надання стороні обвинувачення підозрюваним своєї адреси електронної пошти повідомлення, повістки про виклик, судові рішення або інші документи надсилаються також на цю адресу українською мовою та мовою, якою володіє підозрюваний.

Підозрюваний, який повідомляє адресу своєї електронної пошти, зобов’язаний належним чином співпрацювати зі стороною обвинувачення з метою підтвердження його особистості, у тому числі шляхом надання копій документів, використання електронних засобів ідентифікації тощо, а також забезпечити, щоб поштовий сервіс, на якому розміщена його поштова скринька, приймав електронні листи від органів, що здійснюють кримінальне провадження. Ризики, пов’язані з відхиленням, видаленням або блокуванням таких листів поштовим сервісом підозрюваного, несе підозрюваний.

3. Виключно за погодженням зі слідчим, прокурором підозрюваний може запропонувати інший доступний і ефективний спосіб комунікації (через системи миттєвого обміну повідомленнями, соціальні мережі тощо).

 

Стаття 297-8. Обов’язок сторони обвинувачення повідомити підозрюваного, обвинуваченого про кримінальне провадження

1. Положення статей 297-6 і 297-7 цього Кодексу не виключають обов’язку сторони обвинувачення вживати протягом досудового розслідування та/або судового розгляду інші заходи, які можна вважати розумними, доступними та ефективними з урахуванням обставин конкретного кримінального провадження, для того, щоб щонайменше один раз належним чином повідомити підозрюваного, обвинуваченого про здійснення стосовно нього кримінального провадження, зміст оголошеної підозри (висунутого обвинувачення), наслідки ухилення від явки до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, у тому числі у вигляді можливості продовження кримінального провадження та постановлення вироку чи іншого остаточного судового рішення за його відсутності, а також роз’яснити йому особливості кримінального провадження in absentia та права підозрюваного, обвинуваченого, засудженого в межах цієї процедури.

2. Якщо підозрюваним, обвинуваченим є військовополонений, стосовно якого уповноваженим органом було прийнято рішення про передачу його для обміну або звільнення і репатріацію згідно з міжнародним гуманітарним правом, слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд або інша службова особа перед таким обміном чи репатріацією повинні роз’яснити військовополоненому, що кримінальне провадження стосовно нього може бути продовжено за його відсутності та завершитися постановленням вироку чи іншого остаточного судового рішення, а також надати йому пам’ятку про особливості кримінального провадження in absentia та права підозрюваного, обвинуваченого, засудженого в межах цієї процедури. Такий військовополонений може просити компетентний орган відкласти обмін чи репатріацію до завершення судового розгляду.

3. Якщо попри докладені розумні зусилля заходи, вжиті стороною обвинувачення на виконання вимог частини першої цієї статті, не були успішними, або якщо обмін чи репатріація відбулися без виконання вимог частини другої цієї статті, слідчий, прокурор відшуковують інші докази, які у недвозначний спосіб доводять, що підозрюваний, обвинувачений знає про кримінального провадження, яке здійснення стосовно нього, але свідомо ухиляється від кримінальної відповідальності та/або відмовився від свого права брати участь у ньому.

4. Для цілей виконання вимог цієї статті сторона обвинувачення може взаємодіяти з іншими органами досудового розслідування (незалежно від правил підслідності), розвідувальними органами або іншими суб’єктами, які володіють відповідною інформацію, мають технічні або інші можливості для здійснення певних заходів.

Примітка. Роз’яснення особливостей кримінального провадження in absentia та прав підозрюваного, обвинуваченого, засудженого в межах цієї процедури, як правило, здійснюється шляхом надсилання (вручення) пам’ятки, яка містить таку інформацію:

1) Наслідки неявки до слідчого, прокурора, слідчого судді, суді

У разі неявки підозрюваного, обвинуваченого у вчиненні злочинів, перелічених у частині другій статті 297-1 Кримінального процесуального кодексу України, до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду кримінальне провадження стосовно нього може здійснюватися за його відсутності (in absentia) та завершитися постановленням вироку або іншого остаточного судового рішення.

2) Наслідки обміну чи репатріації військовополоненого

У разі обміну або звільнення і репатріації згідно з міжнародним гуманітарним правом військовополоненого, який підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочинів, перелічених у частині другій статті 297-1 Кримінального процесуального кодексу України, кримінальне провадження стосовно нього може здійснюватися за його відсутності (in absentia) та завершитися постановленням вироку або іншого остаточного судового рішення. Такий військовополонений може просити відкласти обмін чи репатріацію до завершення судового розгляду.

3) Загальний порядок повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, засудженого

Під час здійснення кримінального провадження in absentia в різні дні будуть здійснюватися процесуальні дії, проводитися судові засідання, ухвалюватися судові рішення, у тому числі вирок суду.

Інформування підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, щодо якого здійснюється кримінальне провадження in absentia, про хід кримінального провадження, дати судових засідань, виклики, прийняті рішення та інші повідомлення відбувається шляхом публікації відповідної інформації та документів на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень.

Якщо підозрюваний, обвинувачений, засуджений представлений захисником за його вибором, то таке повідомлення також здійснюється через цього захисника.

4) Право надати контактну інформацію

Підозрюваний, обвинувачений, засуджений має право надати свою адресу електронної пошти для цілей його інформування про хід кримінального провадження, дати судових засідань, ухвалені рішення тощо, а також для забезпечення його комунікації із захисником. У такому разі ризики, пов’язані з відхиленням, видаленням або блокуванням таких листів поштовим сервісом підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, несе останній.

Підозрюваний, обвинувачений, засуджений може запропонувати інший доступний і ефективний спосіб комунікації (наприклад, через системи миттєвого обміну повідомленнями, соціальні мережі тощо) виключно за погодженням зі слідчим, прокурором, судом.

5) Право мати захисника

Підозрюваний, обвинувачений, засуджений має право залучити захисника за власним вибором або користуватися допомогою призначеного захисника. У разі надання підозрюваним, обвинуваченим, засудженим своєї контактної інформації стороні обвинувачення або суду, ці відомості будуть передані захиснику за призначенням для цілей надання правової допомоги.

6) Право на участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції

Обвинувачений, засуджений, щодо якого здійснюється судовий розгляд in absentia і який продовжує перебувати за межами України, на тимчасово окупованій території України або в іншому невстановленому місці, має право бути допитаним або брати участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів, однак така участь не буде вважатися особистою явкою обвинуваченого чи засудженого та не буде підставою для переходу до загальної процедури судового розгляду. Обвинувачений, засуджений, який особисто або через свого захисника заявляє клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, повинен сприяти належній ідентифікації своєї особи та встановленню відеозв’язку.

Суд може відмовити обвинуваченому, засудженому в участі в судовому засіданні або припинити таку участь у разі, якщо виникнуть обґрунтовані сумніви в тому, що особа, яка хоче взяти або вже бере участь у відеоконференції не є обвинуваченим, засудженим, або якщо дійде висновку, що поведінка обвинуваченого, засудженого порушує порядок у судовому засіданні чи становить зловживання правом, спрямоване на затягування судового розгляду.

Ризики, пов’язані з неналежною якістю зв’язку чи неможливістю встановити зв’язок з технічних або інших причин, несе обвинувачений, засуджений, крім випадків існування явних технічних проблем зі сторони суду. У разі неможливості участі обвинуваченого, засудженого з будь-яких причин в судовому засіданні в режимі відеоконференції суд може, але не зобов’язаний, відкласти судове засідання за клопотання обвинуваченого, засудженого чи його захисника.

Під час досудового розслідування слідчий суддя на тих же умовах може допитати підозрюваного, щодо якого здійснюється провадження in absentia, а також дозволити його участь в іншому судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів, якщо участь підозрюваного при розгляді відповідного питання передбачена цим Кодексом та за умови, що це не призведе до невиправданого затягування розгляду відповідного питання чи досудового розслідування в цілому.

7) Наслідки затримання, доставки або особистої явки підозрюваного, обвинуваченого

У разі затримання, доставки або особистої явки підозрюваного, обвинуваченого кримінальне провадження буде продовжено в загальному порядку, але в разі повторного ухилення від слідства і суду, слідчий суддя, суд можуть знову ухвалити рішення про здійснення кримінального провадження in absentia.

8) Право на перекладача

У разі необхідності до участі кримінальному провадженні може бути залучений перекладач. Будь-яка інформації та рішення, опубліковані на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень, також будуть переведені на мову, якою володіє підозрюваний, обвинувачений, засуджений.

9) Право на перегляд вироку суду

Обвинувачений, засуджений, який знав про здійснення стосовного нього кримінального провадження in absentia, має право на оскарження вироку суду чи іншого судового рішення в загальному порядку та в межах звичайних строків, які передбачені законом для оскарження такого рішення.

Обвинувачений, засуджений, який не знав про здійснення стосовно нього кримінального провадження in absentia, має право на оскарження вироку суду протягом трьох місяців з дня, коли він дізнався про цей вирок.

 

Стаття 297-9. Участь підозрюваного в судових засіданнях під час спеціального досудового розслідування в режимі відеоконференції

1. Підозрюваний, стосовно якого здійснюється спеціальне досудове розслідування, має право подати клопотання про його допит в порядку, передбаченому статтею 225 цього Кодексу, або про його участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів при вирішенні слідчим суддею інших питань, якщо участь підозрюваного в такому судовому засіданні передбачена цим Кодексом.

2. Підозрюваний, який заявив таке клопотання зобов’язаний належним чином співпрацювати зі стороною обвинувачення та слідчим суддею з метою підтвердження його особистості та забезпечення його участі у відповідному судовому засіданні в режимі відеоконференції.

3. Слідчий суддя може відмовити підозрюваному в участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції або припинити таку участь у разі, якщо виникнуть обґрунтовані сумніви в тому, що особа, яка хоче взяти або вже бере участь у відеоконференції є підозрюваним, або якщо дійде висновку, що поведінка підозрюваного порушує порядок у судовому засіданні чи становить зловживання правом, спрямоване на затягування розгляду відповідного питання чи досудового розслідування в цілому.

4. Ризики, пов’язані з неналежною якістю зв’язку чи неможливістю встановити зв’язок з технічних або інших причин, несе підозрюваний, крім випадків існування явних технічних проблем зі сторони суду. У разі неможливості участі підозрюваного в судовому засіданні в режимі відеоконференції слідчий суддя може відмовити підозрюваному в його допиті чи подальшій участі в такому судовому засіданні або відкласти судове засідання за наявності вагомих причин і за умови, що це не призведе до невиправданого затягування розгляду слідчим суддею відповідного питання чи досудового розслідування в цілому.

5. Допит підозрюваного, стосовно якого здійснюється спеціальне досудове розслідування та який продовжує перебувати за межами України, на тимчасово окупованій території України або в іншому невстановленому місці, а так само його участь в іншому судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних заходів, не є підставою для припинення спеціального досудового розслідування та переходу до загальної процедури кримінального провадження.

Стаття 323. Наслідки неприбуття обвинуваченого

1. Якщо обвинувачений, до якого не застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, не прибув за викликом у судове засідання, суд відкладає судовий розгляд, призначає дату нового засідання і вживає заходів до забезпечення його прибуття до суду. Суд також має право постановити ухвалу про привід обвинуваченого та/або ухвалу про накладення на нього грошового стягнення в порядку, передбаченому главами 11 та 12 цього Кодексу.

3. Судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.

Судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), якщо стосовно нього уповноваженим органом прийнято рішення про передачу його для обміну як військовополоненого та такий обмін відбувся.

За наявності таких обставин за клопотанням прокурора, до якого додаються матеріали про те, що обвинувачений знав або повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, суд постановляє ухвалу про здійснення спеціального судового провадження стосовно такого обвинуваченого.

Якщо у справі декілька обвинувачених, суд постановляє ухвалу лише стосовно тих обвинувачених, щодо яких існують обставини для спеціального судового провадження.

Участь захисника у спеціальному судовому провадженні є обов’язковою.

Повістки про виклик обвинуваченого у разі здійснення спеціального судового провадження надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування, а процесуальні документи, що підлягають врученню обвинуваченому, надсилаються захиснику. Інформація про такі документи та повістки про виклик обвинуваченого обов’язково публікуються у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 цього Кодексу та на офіційному веб-сайті суду. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Повістки про виклик обвинуваченого у разі здійснення спеціального досудового розслідування у зв’язку з прийняттям уповноваженим органом рішення про передачу обвинуваченого для обміну як військовополоненого публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 цього Кодексу та на офіційному веб-сайті суду, а процесуальні документи, що підлягають врученню обвинуваченому, надсилаються захиснику.

З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду обвинувачений вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

За наявності у такому провадженні інших обвинувачених за клопотанням прокурора судовий розгляд здійснюється у судовому засіданні у одному кримінальному провадженні.

4. Якщо після постановлення ухвали про спеціальне судове провадження обвинувачений з’явився або був доставлений до суду, судовий розгляд продовжується з моменту постановлення такої ухвали згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

За клопотанням сторони захисту суд продовжує судовий розгляд з моменту з’явлення обвинуваченого в судовому засіданні та повторно досліджує окремі докази, які досліджувалися за відсутності обвинуваченого (якщо про таке дослідження доказів просить сторона захисту).

Стаття 323. Наслідки неприбуття обвинуваченого

1. Якщо обвинувачений, до якого не застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, не прибув за викликом у судове засідання, суд відкладає судовий розгляд, призначає дату нового засідання і вживає заходів до забезпечення його прибуття до суду. Суд також має право постановити ухвалу про привід обвинуваченого та/або ухвалу про накладення на нього грошового стягнення в порядку, передбаченому главами 11 та 12 цього Кодексу.

3. У передбачених цим кодексом випадках судовий розгляд може здійснюватися за відсутності обвинуваченого.

Стаття 374. Зміст вироку

<…>

5. У разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

Стаття 374. Зміст вироку

<…>

[Частина 5 виключена]

 

§ 3. Судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia)

Стаття 391-1. Загальні положення судового провадження за відсутності обвинуваченого

1. Судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), крім неповнолітнього, який був оголошений у міжнародний розшук, перебуває чи переховується на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або був обміняний чи репатрійований як військовополонений після оголошення йому підозри чи пред’явлення обвинувачення.

2. Здійснення спеціального судового провадження щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, якщо вони вчинені особами, стосовно яких є підстави для здійснення судового провадження in absentia, та якщо виділення матеріалів щодо таких злочинів може негативно вплинути на повноту судового розгляду.

3. Судовий розгляд за відсутності одного чи кількох обвинувачених у суді першої інстанції може здійснюватися в одному провадженні з іншими обвинуваченими, стосовно яких судовий розгляд здійснюється в загальному порядку, якщо це сприятиме оперативності та повності судового розгляду, а також знижуватиме ризик повторної травматизації потерпілих чи свідків.

4. Участь захисника у спеціальному судовому провадженні є обов’язковою. Захисник не має права заявляти клопотання про розгляд кримінального провадження судом присяжних замість відсутнього обвинуваченого.

5. Спеціальне судове провадження (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами судового розгляду, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цього параграфу.

 

Стаття 391-2. Клопотання прокурора про здійснення судового провадження за відсутності обвинуваченого

1. Прокурор може звернутися до суду з клопотанням про здійснення судового розгляду за відсутності обвинуваченого одночасно з направленням до суду обвинувального акту після закінчення спеціального досудового розслідування стосовно цієї особи або пізніше, у тому числі якщо підстави для здійснення спеціального судового провадження виникни після завершення досудового розслідування стосовного цієї особи в загальному порядку або після початку судового розгляду.

2. У клопотанні прокурора про здійснення судового розгляду за відсутності обвинуваченого зазначаються:

1) правова кваліфікація та короткий виклад обставин кримінальних правопорушень, у вчинення яких обвинувачується особа, щонайменше одне з яких має бути зазначене в частині другій статті 297-1 цього Кодексу;

2) обґрунтування існування однієї або кількох з обставин, передбачених у частині першій статті 391-1 цього Кодексу, зокрема, що обвинувачений, який не є неповнолітнім:

а) був оголошений у міжнародний розшук,

б) перебуває або переховується на тимчасово окупованій території України або на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором,

в) був обміняний чи репатрійований як військовополонений після оголошення йому підозри чи пред’явлення обвинувачення;

3) детальний виклад заходів, вжитих стороною обвинувачення на виконання вимог статті 297-8 цього Кодексу, а також їх результатів;

4) відомості щодо дати та змісту публікації або публікацій на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень інформації про це клопотання, висунуте обвинувачення (якщо копія обвинувального акту не була вручена підозрюваному особисто);

5) виклад обґрунтування, що:

а) вжиті стороною обвинувачення заходи та/або інші докази та обставини недвозначно доводять, що підозрюваний знає про здійснення стосовно нього кримінального провадження, але свідомо ухиляється від явки до органів слідства та суду, відмовившись від права особисто брати участь у судовому розгляді, або

б) інтереси правосуддя вимагають проведення судового розгляду кримінального провадження за відсутності обвинуваченого, не дивлячись на те, що сторона обвинувачення, вичерпавши всі доступні, розумні та ефективні можливості, не змогла отримати докази, які недвозначно підтверджують існування обставин, зазначених у підпункті “а” цього пункту.

 

 

 

Стаття 391-3. Розгляд клопотання про здійснення спеціального судового розгляду

1. Суд розглядає клопотання про здійснення спеціального судового розгляду без участі обвинуваченого, але за обов’язкової участі захисника під час підготовчого судового засідання, крім випадків, коли таке клопотання було заявлено прокурором після завершення підготовчого судового засідання або під час судового розгляду.

2. Суд залишає без руху клопотання прокурора, яке не відповідає вимогам, передбаченим у частині другій статті 391-2 цього Кодексу, та надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати два місяці. У разі необхідності протягом цього строку сторона обвинувачення може додатково вжити заходи, передбачені статтею 297-8 цього Кодексу.

3. Суд залишає клопотання прокурора без розгляду, якщо прокурор не усунув недоліки клопотання в установлений судом строк, а також у разі наявності передбачених законом підстав для закриття кримінального провадження або повернення обвинувального акта.

4. Суд відмовляє у задоволенні клопотання, якщо визнає його необґрунтованим.

Відмова в задоволенні клопотання прокурора про здійснення спеціального судового розгляду в кримінальному провадженні, в якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування щодо злочинів, передбачених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, не тягне за собою визнання недійсними результатів такого розслідування або недопустимими зібрані докази. 

5. Після залишення клопотання прокурора без розгляду або відмови у його задоволенні суд зупиняє судове провадження щодо відповідного обвинуваченого, крім випадків, коли суд ухвалив закрити кримінальне провадження або повернути обвинувальний акт.

6. Прокурор може повторно звернутися до суду з клопотанням про здійснення спеціального судового розгляду не раніше шести місяців після залишення без розгляду або відмови у задоволенні попереднього клопотання стосовно цієї ж особи.

7. Суд задовольняє клопотання про здійснення спеціального судового розгляду, якщо прокурор обґрунтує його необхідність та доведе існування передбачених цим Кодексом підстав для його проведення. Рішення суду про здійснення судового розгляду за відсутності обвинуваченого в залежності від обставин конкретного кримінального провадження може вимагати більш високого стандарту обґрунтування та доведення відповідних обставин, ніж для надання дозволу на здійснення досудового розслідування за відсутності підозрюваного.

Ухвала суду про здійснення спеціального судового розгляду повинна містити детальний виклад і оцінку судом обставин і аргументів, наведених у клопотанні прокурора за кожним пунктом частини другої статті 391-2 цього Кодексу.

При розгляді клопотання прокурора суд бере до уваги обставини та висновки, наведені в ухвалі слідчого судді про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, але вони не мають для суду преюдиціального значення.

8. Інформація про результати розгляду клопотання публікується на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень разом з ухвалою суду.

9. Ухвала суду першої інстанції про задоволення, відмову у задоволенні, залишення без розгляду або повернення клопотання прокурора про здійснення спеціального судового розгляду може бути оскаржена в апеляційному порядку.

 

Стаття 391-4. Порядок повідомлення обвинуваченого, засудженого під час спеціального судового провадження

1. Повістки про виклик, вирок суду чи інші судові рішення, документи чи інформація, які підлягають врученню чи надісланню обвинуваченому, засудженому публікуються на Єдиному порталі повідомлень і викликів учасників кримінальних проваджень за правилами, передбаченими статтею 297-6 цього Кодексу, а також направляються захиснику та обвинуваченому, засудженому за правилами, передбаченими частиною третьою статті 297-7 цього Кодексу.

2. Суд може покласти на прокурора обов’язок здійснювати виклик або повідомлення обвинуваченого, засудженого в порядку, передбаченому частиною першою цієї статті, якщо в суді відсутня технічна можливість це зробити. У такому разі прокурор надає суду докази щодо кожного здійсненого виклику та повідомлення.

3. У випадку здійснення спеціального судового розгляду на підставі, зазначеній у підпункті “б” пункту 5 частини другої статті 391-2 цього Кодексу, сторона обвинувачення продовжує вживати заходи, передбачені частиною п’ятою статті 297-8 цього Кодексу.

Прокурор з розумною періодичністю в письмовій формі інформує суд про вжиті заходи та їх результати, а також надає будь-які інші докази, які можуть свідчити про те, що обвинувачений, засуджений знає про здійснення стосовно нього кримінального провадження, але свідомо та інформовано відмовляється від свого права брати участь у судовому розгляді.

 

Стаття 391-5. Участь обвинуваченого, засудженого в судових засіданнях під час спеціального судового провадження в режимі відеоконференції

1. Обвинувачений, засуджений, стосовно якого здійснюється спеціальне судове провадження та який продовжує знаходитися за межами території України, на тимчасово окупованій території України або в іншому невстановленому місці, має право подати клопотання про його допит та/або участь в судовому розгляді в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів.

2. Обвинувачений, засуджений, який заявив таке клопотання зобов’язаний належним чином співпрацювати з судом і стороною обвинувачення з метою підтвердження його особистості та забезпечення його участі у відповідному судовому засіданні в режимі відеоконференції. У випадку неможливості отримання обвинуваченим, засудженим кваліфікованого електронного підпису відповідно до законодавства України, такому обвинуваченому, засудженому на підставі ухвали суду має бути забезпечена можливість участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції шляхом ідентифікації за допомогою логіна і пароля або шляхом використання стороннього програмного забезпечення.

3. Суд може відмовити обвинуваченому, засудженому в участі в судовому розгляді в режимі відеоконференції або припинити таку участь у разі, якщо виникнуть обґрунтовані сумніви в тому, що особа, яка хоче взяти або вже бере участь у відеоконференції не є обвинуваченим, засудженим, або якщо дійде висновку, що поведінка обвинуваченого, засудженого порушує порядок у судовому засіданні чи становить зловживання правом, спрямоване на затягування судового розгляду.

4. Ризики, пов’язані з неналежною якістю зв’язку чи неможливістю встановити зв’язок з технічних або інших причин, несе обвинувачений, засуджений, крім випадків існування явних технічних проблем зі сторони суду. У випадку неможливості участі обвинуваченого, засудженого в судовому засіданні в режимі відеоконференції вперше суд може відкласти судове засідання, якщо сторона захисту про це просить. Суд може продовжувати судовий розгляд у разі повторної неможливості участі обвинуваченого, засудженого в судовому засіданні в режимі відеоконференції незалежно від причин цього, крім явних технічних проблем зі сторони суду.

5. Участь обвинуваченого, засудженого, стосовно якого здійснюється спеціальне судове провадження та який продовжує знаходитися за межами території України, на тимчасово окупованій території України або в іншому невстановленому місці, в режимі відеоконференції з використанням власних технічних заходів, не є підставою для припинення спеціального судового провадження та переходу до судового розгляду згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

 

Стаття 391-6. Наслідки явки або доставки обвинуваченого до суду

1. Якщо після постановлення ухвали про спеціальне судове провадження обвинувачений з’явився або був доставлений до суду, суд продовжує судовий розгляд згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

2. За клопотанням сторони захисту повторно досліджує всі або окремі докази, які досліджувалися за відсутності обвинуваченого, крім тих доказів, які досліджувалися за участі обвинуваченого в режимі відеоконференції.

3. За згодою сторони захисту суд може обмежитися дослідженням відеозаписів допитів потерпілих, свідків і експертів, які були проведені слідчим суддею або судом без участі обвинуваченого.

Суд повторно допитує потерпілих, свідків і експертів, якщо на цьому наполягає сторона захисту, але перед таким допитом може дослідити відеозапис попереднього допиту.

З дотриманням гарантій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд також може дослідити відеозапис попереднього допиту потерпілого, свідка чи експерта, якого з поважних причин неможливо повторно допитати в судовому засіданні.

4. Суд за клопотанням прокурора може повторно постановити ухвалу про здійснення спеціального судового провадження, якщо підстави для цього виникли знову. У такому разі суд не досліджує повторно раніше досліджені в судовому засіданні докази, незалежно від того, чи був при цьому присутній обвинувачений.

 

Стаття 391-7. Особливості ухвалення вироку за результатами спеціального судового розгляду

1. У вироку за наслідками судового розгляду за відсутності обвинуваченого (in absentia) суд детально викладає мотиви та підстави здійснення такого розгляду, наведені в ухвалі суду здійснення спеціального розгляду, а також зазначає нові відомості про результати заходів, вжитих стороною обвинувачення після постановлення такої ухвали на виконання вимог статті 297-8 цього Кодексу, та/або нові докази, які недвозначно свідчать про те, що обвинувачений свідомо та інформовано відмовився від свого права брати участь у судовому розгляді. Суд також окремо обґрунтовує свої висновки щодо правильності ідентифікації особи обвинуваченого.

2. Вирішуючи питання щодо долі речових доказів, суд може ухвалити рішення про їх довготривале зберігання, якщо існує розумна імовірність, що у разі оскарження вироку обвинуваченим, засудженим, який був відсутній під час судового розгляду, такі докази потенційно можуть стати предметом нових, додаткових чи повторних експертиз і їх знищення унеможливить проведення таких експертиз. Суд також за клопотанням прокурора може передати речові докази для зберігання в межах іншого кримінального провадження.

3. Вирок суду першої інстанції за результатами спеціального судового розгляду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, визначеного пунктом 1 частини другої статті 395 цього Кодексу, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Стаття 400. Наслідки подання апеляційної скарги

1. Подання апеляційної скарги на вирок або ухвалу суду зупиняє набрання ними законної сили та їх виконання, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

2. Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді, на ухвалу суду про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою, а також про продовження строку тримання під вартою, постановлену під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті, зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

3. Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченим, щодо якого судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченим підтвердження наявності поважних причин, передбачених статтею 138 цього Кодексу, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції з дотриманням правил, передбачених статтею 399 цього Кодексу.

Стаття 400. Наслідки подання апеляційної скарги

1. Подання апеляційної скарги на вирок або ухвалу суду зупиняє набрання ними законної сили та їх виконання, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

2. Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді, на ухвалу суду про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, про зміну іншого запобіжного заходу на запобіжний захід у виді тримання під вартою, а також про продовження строку тримання під вартою, постановлену під час судового провадження в суді першої інстанції до ухвалення судового рішення по суті, зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

 

 

Стаття 421-1. Особливості апеляційного оскарження вироку за наслідками спеціального судового розгляду

1. Обвинувачений, засуджений, стосовно якого існують недвозначні докази того, що він знав про кримінальне провадження, але свідомо відмовився від права брати в ньому участь, у тому числі шляхом ухилення від явки до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, має право на апеляційне оскарження вироку, постановленого відносно нього за наслідками спеціального судового розгляду, в межах строку, визначеного пунктом 1 частини другої статті 395 цього Кодексу. Суд апеляційної інстанції може поновити строк апеляційного оскарження для такої особи на загальних підставах в разі наявності для цього поважних причин.

2. Обвинувачений, засуджений, стосовно якого відсутні недвозначні докази того, що він знав про кримінальне провадження, але свідомо відмовився від права брати в ньому участь, у тому числі шляхом ухилення від явки до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, має право на апеляційне оскарження обвинувального вироку, постановленого відносно нього судом першої інстанції за наслідками спеціального судового розгляду, протягом трьох місяців після того, як обвинувачений, засуджений дізнався про цей вирок. Суд апеляційної інстанції може поновити цей строк на загальних підставах в разі наявності для цього поважних причин.

3. Особа, яка була засуджена вироком суду апеляційної інстанції після скасування виправдувального або обвинувального вироку, постановленого відносно нього судом першої інстанції за наслідками спеціального судового розгляду, за умови відсутності недвозначних доказів того, що вона знала про кримінальне провадження, але свідомо відмовилася від права брати в ньому участь, у тому числі шляхом ухилення від явки до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, має право подати клопотання про повторний розгляд апеляційної скарги прокурора, потерпілого на виправдувальний або обвинувальний вирок суду першої інстанції, а також оскаржити виправдувальний вирок суду першої інстанції з мотивів виправдання або обвинувальний – з в частині, яка не була скасована, протягом трьох місяців після того, як обвинувачений, засуджений дізнався про існування обвинувального вироку суду першої або апеляційної інстанції. Суд апеляційної інстанції може поновити цей строк на загальних підставах в разі наявності для цього поважних причин.

4. Апеляційна скарга, клопотання про повторний розгляд апеляційної скарги прокурора, потерпілого на вирок суду першої інстанції у випадках, передбачених частинами другою та третьою цієї статті, можуть бути подані захисником, виключно за дорученням обвинуваченого, засудженого.

5. Клопотання про повторний розгляд апеляційної скарги прокурора, потерпілого на вирок суду першої інстанції має відповідати вимогам, передбаченим у статті 396 цього Кодексу, та містити обґрунтування необхідності такого повторного розгляду із зазначенням того, у чому полягає незаконність чи необґрунтованість вироку суду апеляційної інстанції, постановленого за результатами розгляду відповідної апеляційної скарги. Клопотання про повторний розгляд апеляційної скарги прокурора, потерпілого на вирок суду першої інстанції може бути викладене як частина апеляційної скарги засудженого на цей вирок суду першої інстанції.

Апеляційна скарга, клопотання, які подаються за правилами, передбаченими частинами другою і третьою цієї статті, повинні містити вказівку про це, а також детальне обґрунтування, за яких обставин і коли обвинувачений, засуджений дізнався про існування обвинувального вироку стосовно нього.

6. Обвинувачений, засуджений, який подає апеляційну скаргу або клопотання про повторний розгляд апеляційної скарги прокурора, потерпілого на вирок суду першої інстанції, за правилами, передбаченими цією статтею, крім особи, яка перебуває під вартою або відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, зобов’язаний зазначити свою актуальну адресу електронної пошти, розташованої на поштовому сервісі, що не має технічних обмежень для отримання електронних листів від суду. Обвинувачений, засуджений також може зазначити поштову адресу для листування на території України, крім тимчасово окупованої території України. Ризики, пов’язані з неотриманням або несвоєчасним отримання листів, направлених на зазначені обвинуваченим, засудженим адресу електронної пошти, адресу для листування несе обвинувачений, засуджений.

7. Суд апеляційної інстанції вирішує питання про відкриття провадження за апеляційною скаргою, клопотанням про повторний розгляд апеляційної скарги прокурора, потерпілого на вирок суду першої інстанції за правилами, передбаченими 398, 399 цього Кодексу з урахуванням особливостей, передбачених цією статтею.

Вирішуючи питання про те, чи подані апеляційна скарга, клопотання у межах строків, визначених першою-третьою цієї статті, суд перевіряє наявність або відсутність недвозначних доказів того, що підозрюваний, обвинувачений знав про здійснення стосовно нього спеціального досудового розслідування та/або спеціального судового розгляду, але свідомо відмовився від права брати в ньому участь, у тому числі шляхом ухилення від явки до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду. Суд апеляційної інстанції може враховувати висновки суду першої інстанції, який постановив вирок, а також судів апеляційної і касаційної інстанцій, які переглядали вирок за скаргами інших учасників кримінального провадження, але такі висновки не є для нього обов’язковими в цій частині.

8. Якщо апеляційна скарга, клопотання про повторний розгляд апеляційної скарги прокурора, потерпілого на вирок суду першої інстанції відповідають вимогам цього Кодексу та подані в межах строків, передбачених частинами першою-третьою цієї статті, або якщо такі строки були поновлені, суд апеляційної інстанції відкриває провадження незалежно від того, чи переглядався вирок суду першої інстанції в апеляційному або касаційному порядку раніше.

Якщо вирок суду було постановлено щодо кількох обвинувачених, то апеляційний суд відкриває провадження лише стосовно тієї особи, яка подала апеляційну скаргу, клопотання, крім випадків, коли апеляційне провадження щодо інших обвинувачених ще триває.

Якщо вирок суду першої інстанції раніше переглядався в апеляційному порядку, суд зупиняє виконання судового рішення за результатами попереднього апеляційного перегляду в частині, що стосується цього обвинуваченого.

Якщо на момент відкриття судом апеляційної інстанції провадження за апеляційною скаргою, клопотанням про повторний розгляд апеляційної скарги прокурора, потерпілого на вирок суду першої інстанції, поданим за правилами цієї статті, триває касаційний розгляд, суд касаційної інстанції зупиняє провадження до завершення розгляду в апеляційному суді і закінчення визначеного законом строку на касаційне оскарження ухваленого за його результатами рішення. Якщо за результатами провадження суд апеляційної інстанції скасує своє попереднє судове рішення, суд касаційної інстанції закриває касаційне провадження за касаційними скаргами на таке рішення.

 

Стаття 421-2. Особливості апеляційного розгляду за апеляційною скаргою, клопотанням особи, яку було засуджено за наслідками спеціального судового розгляду

1. Якщо у кримінальному провадженні було кілька обвинувачених, апеляційний розгляд за апеляційною скаргою, клопотанням про повторний розгляд апеляційної скарги прокурора, потерпілого на вирок суду першої інстанції, поданими за правилами, передбаченими частинами статтею 421-1 цього Кодексу, здійснюється без виклику в судове засідання інших обвинувачених, засуджених і їх захисників, крім випадків, коли суд вважатиме це необхідним в інтересах правосуддя або для допиту цих обвинувачених, засуджених, якщо вони доступні і не відмовилися від дачі показань.

2. Обвинувачений може брати участь у судовому засіданні в суді апеляційної інстанції особисто або в режимі відеоконференції, у тому числі за правилами, передбаченими статтею 391-5 цього Кодексу. У разі повторної неявки обвинуваченого або повторної неможливості взяти участі в судовому засіданні без вагомих причин, суд апеляційної інстанції може залишити апеляційну скаргу, клопотання про повторний розгляд апеляційної скарги прокурора, потерпілого на вирок суду першої інстанції без розгляду.

3. У разі відкриття провадження за апеляційною скаргою особи, зазначеної в частині першій статті 421-1 цього Кодексу, або її захисника, суд апеляційної інстанції повторно досліджує обставини та докази у випадках і за правилами, передбаченими частиною третьою статті 404 цього Кодексу.

Якщо провадження відкрито у випадках, передбачених частинами другою-четвертою статті 421-1 цього Кодексу, суд апеляційної інстанції за клопотанням сторони захисту повторно досліджує всі або частину обставин, які були раніше встановлені судами першої та апеляційної інстанцій, а також нові докази, надані стороною захисту. Суд повторно допитує свідків за правилами, передбаченими частиною третьою статті 391-6 цього Кодексу. У разі неможливості огляду в судовому засіданні речового доказу, який було знищено або втрачено, суд досліджує протокол огляду цього речового доказу, відеозапис огляду цього речового доказу в судовому засіданні, висновки експертів щодо нього тощо.

4. За результатами апеляційного розгляду суд має право ухвалити рішення, передбачені частиною першою статті 407 цього Кодексу, а також в залишити без змін, змінити або скасувати судове рішення за результатами попереднього апеляційного розгляду, якщо таке мало місце.

Стаття 602. Підстави і порядок виконання вироків судів іноземних держав

<…>

7. Не підлягають виконанню в Україні вироки судів іноземних держав, ухвалені заочно (in absentia), тобто без участі особи під час кримінального провадження – крім випадків, коли засудженій особі було вручено копію вироку і надано можливість його оскаржити. У задоволенні запиту про виконання вироку суду іноземної держави може бути відмовлено, якщо таке виконання суперечить зобов’язанням України за міжнародними договорами України.

 

Стаття 602. Підстави і порядок виконання вироків судів іноземних держав

<…>

7. Не підлягають виконанню в Україні вироки судів іноземних держав, ухвалені заочно (in absentia), тобто без участі особи під час кримінального провадження – крім випадків, коли обвинуваченому було повідомлено про судовий розгляд і попереджено про можливість ухвалення вироку за його відсутності, але він не з’явився, або коли він не з’явився, доручивши захиснику представляти його інтереси під час судового розгляду, або коли засудженій особі було вручено копію вироку і надано можливість його оскаржити з питань права і фактів. У задоволенні запиту про виконання вироку суду іноземної держави може бути відмовлено, якщо таке виконання суперечить зобов’язанням України за міжнародними договорами України.

 

// РУБРИКИ САЙТУ

Tax Planing

Найбільш цікаві і важливі судові рішення з різних галузей права, ухвалені як під час моєї роботи у Верховному Суді (у тому числі у складі Великої Палати і об’єднаної палати ККС ВС), так і в суді першої інстанції

Audit Services

Окремі думки

Окремі думки, які відображають мою позицію з найбільш складних правових проблем: розбіжні, де я був незгоден з рішенням більшості в цілому, і збіжні, де я мав інші або додаткові аргументи до мотивів рішення

Financial Consulting

Наукові роботи

Дисертація, монографії, підручники, навчальні посібники, наукові статті, тези доповідей та інші публікації щодо наукових проблем у різних галузях права (теорія держави і права, міжнародне, конституційне, кримінальне право тощо)

Payroll Processing

Події

Наукові конференції, семінари, тренінги, робочі групи тощо

Tax preparation

Інше

Записи блогу та інші публікації, які не увійшли до інших категорій

Bookkeeping

Архів

Архів записів з усіх перелічених категорій